Jak przekonać malucha do mycia zębów?

Pierwszy ząb, który pojawia się u dziecka, jest powodem do dumy każdego rodzica. Niestety etap ząbkowania nie należy do najprzyjemniejszego czasu. Dziecko może być niespokojne, rozdrażnione, zaś dziąsła mogą być bolesne i rozpulchnione. Ząbkowaniu często towarzyszy gorączka i płacz.

Higiena zębów malucha

Już po pojawieniu się pierwszego zęba należy zadbać o higienę jamy ustnej malucha. Rodzic powinien przemywać pierwsze zęby specjalną szczoteczką, którą można nakładać na palec. Przed pojawieniem się zęba, warto przemywać dziąsła palcem owiniętym w zmoczoną gazę. Przyzwyczaja to dziecko do ingerencji rodzica w jamę ustną. Kiedy dziecko będzie wyrażało zainteresowanie szczoteczką, wówczas warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę dla maluchów, która będzie dla dziecka przedmiotem zainteresowania. Oczywiście rodzic powinien czuwać nad procesem mycia zębów.

Czas na samodzielne mycie zębów

W okolicach pierwszego roku życia przychodzi czas na samodzielne mycie zębów przez malucha. Dziecko chętniej będzie szczotkować zęby, jeżeli będzie widziało, że rodzic lub starsze rodzeństwo również będzie myło zęby w tym samym czasie. Aby zachęcić dziecko do mycia zębów, pozwól mu samodzielnie wybrać szczoteczkę do zębów i kubek. Akcesoria z ulubionym bohaterem uczynią proces mycia bardziej atrakcyjnym. W sklepach i aptekach również można znaleźć bezpieczne, lecz atrakcyjne dla dzieci pasty do zębów. Jeżeli maluch nie chce myć zębów, to warto założyć tablicę motywacyjną i ustalić drobne nagrody dla dziecka, jeżeli przez cały tydzień umyje zęby. Nawyki wpojone w dzieciństwie będą bowiem procentowały w kolejnych latach. Higiena jamy ustnej to bardzo ważna sprawa.