Jak postępować przy wybiciu zęba?

 

Przed nami początek wakacji i wspaniały czas relaksu i odpoczynku. Przebywając na wakacjach pozwalamy sobie na więcej luzu, jednak warto wiedzieć, że jest to także czas zwiększonego ryzyka wypadku. Może nam się na przykład przydarzyć uraz zęba.

Ułamanie zęba

Najczęstsze letnie urazy zębów związane są z wybiciem lub ułamaniem zęba. Najważniejsze jest, by w takiej sytuacji nie panikować, tylko zabezpieczyć ząb i jak najszybciej udać się do stomatologa. W przypadku ułamania zęba należy zabezpieczyć ułamany kawałek i udać się z nim do dentysty. Po ocenie stanu zęba będzie on mógł zacementować ułamany kawałek, dzięki czemu ząb będzie nam jeszcze długo służył.

Wybicie zęba

W przypadku wybicia zęba, czyli jego usunięciu z zębodołu, niezwykle ważny jest czas. Nie każdy niestety wie, że można podjąć próbę replantacji wybitego zęba. W tym celu należy zabezpieczyć wybity ząb poprzez umieszczenie go w soli fizjologicznej, mleku lub ślinie oraz pojawić się jak najszybciej u stomatologa. Chwytając ząb, należy unikać dotykania korzenia. Stomatolog umieści ząb w zębodole, a następnie zabezpieczy go, stosując specjalną szynę. W czasie wizyt kontrolnych stomatolog sprawdzi stan zęba. Jeżeli okaże się, że ząb jest martwy, wówczas niezbędne będzie wykonanie leczenia kanałowego.  W przypadku nie znalezienia wybitego zęba rozwiązaniem będą implanty zębów

Do wypadków z wybiciem czy ułamaniem zębów dochodzi najczęściej w czasie różnorodnych rozgrywek sportowych. Biorąc udział w takich rozgrywkach, warto stosować ochraniacz na zęby. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia tego rodzaju urazu.