Jak cukrzycy powinni dbać o zęby?

Cukrzyca jest chorobą, na którą w Polsce cierpi prawie 3 miliony osób. Diabetycy są narażeni na wiele problemów, związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Często przy cukrzycy występują takie problemy jak choroby dziąseł i przyzębia, pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, uczucie suchości w ustach. Z tego też powodu cukrzycy powinni zwiększyć troskę o zdrowie zębów.

 

Jak diabetycy powinni się troszczyć o zęby?

Podstawą troski o zdrowie zębów jest ich szczotkowanie dwa razy dziennie. Najlepiej jest robić to miękką szczoteczką o zaokrąglonym włosiu, aby nie poranić dziąseł. Warto polecenia dla diabetyków jest także szczoteczka soniczna. Jeżeli jest taka możliwość, to warto myć zęby po każdym posiłku. Nie należy zapominać także o nitkowaniu zębów. U diabetyków jest to szczególnie ważne, gdyż często cierpią oni na zmniejszoną ilość śliny, która mogłaby wypłukać resztki jedzenia oraz bakterie. Po skończonym myciu jamę ustną należy wypłukać płynem do tego przeznaczonym.

 

Co kwartał do dentysty

Diabetycy powinni kontrolować stan swoich zębów u stomatologa nawet 4 razy w roku ze względu na zwiększone ryzyko chorób dziąseł. Stomatolog jest w stanie wykryć początki problemu i zalecić leczenie.  Lekarz powinien wiedzieć, że leczony przez niego pacjent ma cukrzycę.

 

Problemy z zębami przy cukrzycy

Nieprawidłowo leczona cukrzyca może doprowadzić do utraty zębów. Spora część diabetyków dorosłych musi korzystać z leczenia protetycznego. Wiele osób zastanawia się, czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego. Każdorazowo przed podjęciem takiego leczenia lekarz musi zapoznać się ze stanem zdrowia swojego pacjenta. U diabetyków powinna zostać uregulowany poziom cukru, by zminimalizować ryzyko powikłań po zabiegu.