Higienizacja jamy ustnej

Podstawowym sposobem troski o zdrowe zęby jest codzienna higiena jamy ustnej. Mycie zębów szczoteczką, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, to codzienna rutyna, która korzystnie wpłynie na stan naszej jamy ustnej. Jednak raz na pół roku, przy okazji kontrolnej wizyty u stomatologa warto zdecydować się na higienizację jamy ustnej. Na czym polegają zabiegi z nią związane?

Skaling i piaskowanie

Podstawowymi zabiegami higienizacyjnymi są skaling i piaskowanie. Zabiegi te polegają na usunięciu z zębów osadów, takich jak kamień nazębny, naloty czy bytujące na nim bakterie. Skaling polega na rozbiciu kamienia nazębnego i jego usunięciu z zębów. Zwykle używa się skalerów ultradźwiękowych, by usunąć cały osad. Dodatkowo, by usunąć wszelkie przebarwienia i płytkę nazębną, stosuje się piaskowanie zębów, które je wygładza. Dzięki temu zęby będą gładsze i uzyskają ładny wygląd. Zarówno skaling, jak i piaskowanie powinno się wykonywać raz na pół roku. Częściej z higienizacji jamy ustnej powinni korzystać palacze, a także osoby pijące duże ilości kawy i herbaty. Zabiegiem uzupełniającym skaling i piaskowanie jest fluoryzacja. Stosuje się ją w celu wzmocnienia zębów.

Po skalingu

Bezpośrednio po wykonanym skalingu i piaskowaniu należy przestrzegać białej diety, czyli unikać wszelkich potraw, które mogą zabarwić zęby. Nie należy także palić papierosów, pić kawy i czarnej herbaty. Lekka nadwrażliwość zębów, która pojawia się bezpośrednio po zabiegu, mija po kilku godzinach.