Higiena jamy ustnej podstawą zdrowia zębów

Niejedna mama codziennie powtarza dzieciom, by pamiętały o umyciu zębów. Dzieciom, jak to dzieciom, przypominać trzeba, ale statystyki pokazują, że także niejeden dorosły zapomina o tym jakże ważnym elemencie codziennej higieny.

Dobra szczoteczka to podstawa

Czy wiesz, jak często powinieneś wymieniać szczoteczkę do zębów? Niektórzy wymieniają ją dopiero wówczas, gdy włókna są powyginane każde w inną stronę. Tymczasem szczoteczkę warto wymieniać co dwa miesiące, a także po każdej chorobie, takiej jak zapalenie gardła, przeziębienie, katar czy angina. Zapobiegnie to nawrotom choroby wywołanym przez bakterie bytujące na szczoteczce. Szczoteczka powinna mieć miękkie włókna, aby nie uszkadzać zębów. Coraz więcej osób wybiera szczoteczki elektryczne ze względu na wygodę oraz szczoteczki soniczne, które dokładnie czyszczą zęby. Raz w ciągu dnia należy oczyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nitki dentystycznej, a także wypłukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania.

Skaling i piaskowanie dwa razy w roku

Co najmniej dwa razy w roku należy wybrać się do stomatologa i sprawdzić stan naszych zębów. Warto w czasie takiej wizyty wykonać także skaling i piaskowanie, czyli zabiegi higienizacyjne jamy ustnej, które pozwolą na usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego i innych osadów. Palacze oraz osoby pijące duże ilości kawy czy czarnej herbaty powinny wykonywać te zabiegi jeszcze częściej. Po skalingu należy pamiętać o zachowaniu białej diety, by nie dopuścić do przebarwienia zębów.