Konsekwencje zwlekania z rozpoczęciem leczenia endodontycznego
Pojawienie się bólu zęba świadczy o tym, że prawdopodobnie próchnica rozwinęła się tak głęboko, że doszło do zapalenia miazgi w zębie. Leczenie kanałowe zęba, zwane inaczej endodontycznym, często jest jedynym sposobem na uratowanie go. Własny ząb nawet martwy jest lepszą opcją niż implant zębowy czy brak zęba. Nawet jeśli nie jest już pełnowartościowy, to wciąż może dobrze spełniać swoją funkcję.
Czym jest leczenie kanałowe?
Endodoncja polega na oczyszczeniu wnętrza zęba z bakterii oraz martwych tkanek miazgi i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego. Leczenie kanałowe jest potrzebne, kiedy na skutek długo nieleczonej próchnicy zęba dochodzi do przenikania bakterii w głąb miazgi, co powoduje jej nieodwracalny stan zapalny.
Na czym polega leczenie kanałowe ?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwych lub obumierających tkanek miazgi zębowej wraz z oczyszczeniem kanałów z bakterii oraz szczelnym ich wypełnieniem odpowiednimi materiałami. Składa się ono z kilku etapów – zaczyna się od dokładnego usunięcia chorej tkanki z komory zęba i kanałów korzeniowych, zdezynfekowania jamy zęba, a następnie szczelnego wypełnienia go specjalnymi materiałami i zabezpieczenia poprzez odpowiednią odbudowę. Często leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem. Endodoncja pod mikroskopem jest droższa, ale bardziej precyzyjna.
Kiedy trzeba rozpocząć leczenie kanałowe zęba?
Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego. U większości pacjentów najczęstszą przyczyną jest nieodwracalne i bardzo zaawansowane zapalenie miazgi zęba.
Leczenie endodontyczne przeprowadza się również u pacjentów z martwicą miazgi i z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi. Jeśli podczas leczenia kanałowego występują powikłania, dentyści wykonują ponowne leczenia kanałowe. Jest to wskazane, gdy:
- kanały korzeniowe są źle wypełnione,
- widoczne są zmiany przy wierzchołku korzenia,
- pacjent odczuwa ból zęba.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest metodą bezbolesną, ponieważ przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Ząb, który pozbawiony jest miazgi nie posiada już unerwienia i nie przewodzi impulsów bólowych. Może być jednak przez krótki czas po zabiegu bardziej wrażliwy. Trudno jest jednoznacznie określić, ile trwa leczenie kanałowe, gdyż zależy to od stanu zęba. Niekiedy udaje się je wykonać podczas jednej wizyty.
Konsekwencje zwlekania z leczeniem kanałowym
Gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia miazgi nie należy zwlekać z wizytą u dentysty endodonty, gdyż prawdopodobnie ząb nadaje się do leczenia kanałowego. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia będzie skutkować nasileniem się dolegliwości bólowych i powikłaniami, ponieważ bakterie mogą przedostawać się do krwi i powodować zapalenia odległych tkanek. Jeżeli sytuacja tego wymaga, leczenie kanałowe można wykonywać nawet w ciąży. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może skończyć się zapaleniem kości w okolicy wierzchołka korzenia, a także rozwinięciem się szczególnie groźnego dla zdrowia ostrego zapalenia ropnego. Długotrwały stan zapalny zawsze doprowadza do utraty zęba, a w dodatku uszkadza kość wokół zęba, co w przyszłości utrudni lub uniemożliwi wprowadzenie w tym miejscu implanta. Odkładanie leczenia może powodować powstanie torbieli, przetok, zgorzeli i ropni.
Ponadto nieleczone zapalenie miazgi to źródło toksyn, które przedostają się do krwioobiegu i mają bardzo zły wpływ na nasz organizm. Mogą one spowodować zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, a nawet zagrażające życiu ropnie mózgu i sepsę.
Cena leczenia kanałowego
Koszt kanałowego leczenia zęba może wynosić w zależności od ilości kanałów od 500 do 1400 zł, zaś ponowne leczenie kanałowe od 700 do 1500 zł. Endodoncja mikroskopowa może okazać się nieco droższa.
Komentarze: 0