Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zębów, czyli ich usunięcie z jamy ustnej, powinna być rozwiązaniem ostatecznym, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Stomatolog stara się wszelkimi sposobami naprawić zepsute zęby, a  dopiero gdy rozwiązania te są nieskuteczne, wówczas zaleca ekstrakcję.

Kiedy ekstrakcja jest wskazana?

Jeżeli zęby są leczone, a wszystkie ubytki są na bieżąco uzupełniane, wówczas ekstrakcja nam nie grozi. Najczęściej wykonuje się ją w przypadku zębów, które zostały głęboko zniszczone przez próchnicę czy doszło w nich do martwicy miazgi. Często ekstrakcję stosuje się także w przypadku ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości. Ze względu na swoje usytuowanie bardzo często mają one duże ubytki próchnicze. W niektórych wypadkach zęby mądrości trzeba usunąć chirurgicznie.

Wskazania po ekstrakcji

Ekstrakcja zęba polega na dokładnym wyrwaniu zęba z zębodołu, razem z usunięciem korzenia. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po ekstrakcji stomatolog na ranę przyciska tampon, który należy trzymać do momentu ustąpienia krwawienia. Po usunięciu zęba należy pamiętać, aby spożywać produkty o łatwej do spożycia konsystencji, a także unikać produktów bardzo zimnych i gorących. Unikać należy wysiłku fizycznego oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można zażyć środek przeciwbólowy, dostępny bez recepty. Jeżeli krwawienie z rany nie ustępuje lub nasila się, wówczas bezzwłocznie należy zgłosić się do stomatologa.