dziecko ze szczoteczką

Dziecko z wizytą u stomatologa

Strach przed dentystą jest wręcz paraliżujący. Często początki tego strachu sięgają dzieciństwa, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie podejście do wizyty u stomatologa z dzieckiem. Pedodonta poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Nie strasz dziecka dentystą

Jeszcze do niedawna wielu rodziców używało dentysty jako straszaka na dzieci. Mówiąc: “Myj zęby, bo inaczej pójdziesz do dentysty” nie wyrabiamy jednak w dziecku pozytywnego nastawienia do stomatologa. Przekłada się to potem na strach dziecka przed dentystą i jego niechęć do wizyt, nawet kontrolnych. Już od najmłodszych lat warto tłumaczyć dzieciom, że dentysta to lekarz, który dba o zdrowie zębów. Warto także, by dziecko widziało, że my sami nie boimy się dentysty i korzystamy z jego usług. Dzięki temu możemy wypracować pozytywne podejście dziecka do stomatologa.

Metoda małych kroków

Oswajając dziecko z gabinetem dentystycznym, warto zastosować metodę małych kroków. Pierwsza wizyta u dentysty powinna pozwolić mu na zaspokojenie naturalnej ciekawości dziecka. Pozwólmy mu na zwiedzenie poczekalni, zobaczenie gabinetu czy swobodną rozmowę z dentystą. Jeżeli dziecko zechce współpracować, to warto, by dentysta sprawdził stan jamy ustnej, jednak nic na siłę.

Bezbolesne zabiegi na pierwszy raz

Częstym błędem rodziców jest przyprowadzenie dziecka na wizytę dopiero wtedy, gdy dziecko zgłasza dolegliwości bólowe. Tymczasem warto wybrać się z dzieckiem do pedodonty wtedy, gdy nic mu nie dolega. U dentysty można bezboleśnie przeprowadzić nie tylko kontrolę stanu jamy ustnej, ale także lakowanie i lakierowanie zębów. Można również poprosić stomatologa lub asystentkę stomatologiczną o pokazanie, jak poprawnie szczotkować zęby. Specjalista na pewno będzie większym autorytetem niż rodzic, by przekonać dziecko do dbania o higienę jamy ustnej.