Dziecko u dentysty

O zdrowie zębów trzeba dbać już we wczesnym dzieciństwie. Pojawienie się pierwszego zęba powinna skutkować rozpoczęciem higieny jamy ustnej. Nawet jeden ząbek w jamie ustnej powinien być myty specjalną szczoteczką. Kiedy tylko dziecko zacznie przejawiać zainteresowanie szczoteczką, wówczas należy pozwolić mu na samodzielne mycie zębów. Rodzic powinien jednak poprawiać umycie zębów.

Kiedy z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się około pierwszego roku życia dziecka, po pojawieniu się większości zębów mlecznych. Przekonanie wielu rodziców, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć jest błędne. Próchnica występująca w mleczakach może mieć wpływ na kondycję zębów stałych w przyszłości. Regularne kontrole u stomatologa co pół roku pozwolą na wykrycie próchnicy, wówczas gdy będzie niewielka. Umożliwia to szybkie wyleczenie próchnicy.

Nie strasz dziecka dentystą

Warto wiedzieć, że odpowiednie podejście rodzica jest bardzo ważne. Nie należy przede wszystkim straszyć dziecka dentystą. Wizyty adaptacyjne pozwolą dziecku oswoić się z gabinetem stomatologa, zaś bezbolesne zabiegi, takie jak lakierowanie zębów nie przestraszą dziecka. Ważne jest także, by korzystać z usług stomatologa, który ma odpowiednie podejście do dziecka. Pedodonta będzie wiedział, jak podejść nawet do najbardziej opornego małego pacjenta.