https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czy dentysta może wykonać zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej?

dentysta a chirurg stomatologiczny

Czy dentysta może wykonać zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej?

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu odwiedził stomatologa. Ale czy dentysta, to jednocześnie chirurg stomatologiczny? Z jakimi schorzeniami zgłaszamy się do dentysty a kiedy powinniśmy poszukać pomocy chirurga?

Dentysta a chirurg

Stomatolog, zwany również dentystą, to specjalista zajmujący się funkcjonowaniem, a także leczeniem chorób zębów, przyzębia, języka i błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej. To właśnie do niego udajemy się w chwili, gdy odczuwamy ból zęba. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę, że nie udzieli nam on pomocy w przypadku innych dolegliwości zlokalizowanych w jamie ustnej, nie usunie ropnia ani nie odsłoni zatrzymanego zęba. W takich sytuacjach, trzeba skontaktować się bowiem z chirurgiem, który posiada szerszy zakres kompetencji niż dentysta, albowiem dentysta wykonuje zabiegi tyko jedynie w obrębie samych zębów.

Natomiast chirurg stomatolog, może wykonać zabiegi chirurgiczne w obrębie całej jamy ustnej. Zajmuje się on bowiem zarówno ekstrakcjami zębów, jak i chirurgią odtwórczą utraconych tkanek miękkich i kostnych. 

Chirurg stomatolog powinien posiadać wiedzę z zakresu ortodoncji, periodontologii, protetyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, radiologii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, anestezjologii i intensywnej terapii, neurochirurgii, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii plastycznej, otolaryngologii, okulistyki, orzecznictwa medycznego, onkologii klinicznej, chirurgii stomatologicznej. Posiada on również szczegółową wiedzę na temat chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy, jamy ustnej i szyi.

Chirurg stomatolog zajmuje się również niektórymi chorobami dentystycznymi, jak np. choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, wady zgryzu, parodontoza

Kiedy do chirurga stomatologicznego?

Pomoc ze strony chirurga bywa niezbędna, gdy pojawi się konieczność jakiejś skomplikowanej ekstrakcji. Usunięcie zębów mądrości, zęba niewyrżniętego albo ekstrakcja zęba połamanego na kawałki, to typowe zadania dla chirurga, których nie podejmuje się zwykły dentysta. Również wszczepienie implantów, które wymaga nacięcia dziąseł oraz nawiercenia tkanki kostnej musi przeprowadzić chirurg. Poza tym, do jego kompetencji należą także zabiegi endodontyczne, kiretaż czy. podniesienie dna zatoki szczękowej lub pokrycie recesji korzeni. Do chirurga szczękowego należy udać się również przy podejrzenia nowotworów zarówno jamy ustnej, jak i kości twarzoczaszki.

 Do podstawowych zadań chirurgów szczękowych należą m.in.:

  • trudniejsze ekstrakcje,
  • procedury z zakresu plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową,
  • zabiegi z zakresu implantoprotetyki .
  • leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
  • resekcje wierzchołka korzeni i hemisekcje,
  • odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
  • chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Wśród częstszych procedur, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna, znajdują się także zabiegi związane z usuwaniem nowotworów oraz rehabilitacją po doznanym urazie.

Chirurg stomatolog czy chirurg szczękowy?

Zapewne większość osób nie wie, czym różnią się zakresy działań tych specjalistów. Otóż, nazwy chirurg stomatolog oraz chirurg szczękowy często niesłusznie używa się zamiennie, jednakże nie są one tożsame. 

Chirurg szczękowy zajmuje się chirurgią szczękowo-twarzową, natomiast chirurg stomatolog, jedynie chirurgią stomatologiczną, Oznacza to, iż kompetencje chirurga szczękowego będą szersze, chociaż w gabinecie dentystycznym ich zakres działania będzie bardzo zbliżony.

Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej, i w tym względzie nakłada się z chirurgią stomatologiczną, ale także dotyczy ona części twarzowej głowy, łącznie z dołem czaszki i szyi. Dlatego też, coraz częściej na określenie tej dziedziny medycyny używa się terminu „chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa”.

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.






    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.