Dentofobia a sedacja wziewna

Wiele osób zaniedbuje swoje zęby, nie chodząc regularnie do dentysty. Często przyczyną tego faktu jest paniczny strach przed dentystą, czyli dentofobia, a także zmniejszona odporność na ból. Czy można jednak sprawić, by wizyta u dentysty nie kojarzyła nam się źle?

Czym jest sedacja wziewna?

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu to sposób na zmniejszenie odczucia bólu w czasie zabiegów dentystycznych. Jest to metoda znieczulenia bezpieczna nawet dla małych pacjentów. Przeciwwskazaniem są problemy z oddychaniem, a także choroby górnych dróg oddechowych, które uniemożliwiają oddychanie przez nos. Maseczka do sedacji zakładana jest na nos pacjenta i podawany jest mu podtlenek azotu wymieszany z tlenem. Podtlenek azotu nazywany jest gazem rozweselającym i od dawna stosowany jest w medycynie, na przykład w czasie porodu. Jest to metoda bezpieczna i skuteczna. Sedacja wziewna powoduje wystąpienie ograniczenia świadomości oraz zmiejszenie odczucia bólowego. Wielu pacjentów nie pamięta, że w czasie zabiegu pojawił się ból. Metoda ta jest polecana zwłaszcza u dzieci, które często boją się dentysty, a także u osób z dentofobią.

Jeżeli cierpisz na dentofobię lub chcesz, aby twoje dziecko spokojnie przeszło wizytę u dentysty, poszukaj wówczas gabinetu, który oferuje leczenie z zastosowaniem sedacji wziewnej. Choć koszt takiego leczenia jest wyższy ze względu na konieczność zastosowania sedacji i zakupu maseczki do sedacji, to jednak warto zainwestować i nie narażać dziecka na niepotrzebny stres i ból.