Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

W niektórych przypadkach, na przykład przy ekstrakcji zębów mądrości, niezbędna jest pomoc chirurga stomatologicznego. Nie jest to jedyny zabieg, który wykonuje chirurg. Zajmuje się on także odtwarzaniem tkanki kostnej oraz mikrochirurgią tkanek miękkich.

Kiedy niezbędna jest pomoc chirurga?

Pomoc chirurga jest niezbędna nie tylko w  przypadku skomplikowanych ekstrakcji, lecz także i w przygotowaniu jamy ustnej do specjalistycznego leczenia , na przykład w procesie wszczepienia implantów, wykonywania zabiegów protetycznych bądź też w przypadku niektórych zabiegów endodontycznych. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się takimi zabiegami jak ekstrakcje, hemisekcje, usuwanie zębów zatrzymanych. Wśród zabiegów specjalistycznych wykonywanych przez chirurga wymienić należy także zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej (czyli tak zwany sinus lift), jak również zabiegi odbudowy kości przy zabiegach implantologicznych, zabiegi pokrywania recesji korzeni czy zabiegi plastyczne na kościach i tkankach miękkich. Przez chirurga wykonywane są kiretaże (zarówno zamknięte, jak i otwarte), a także gingiwoosteoplastyka

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są po uprzedniej konsultacji chirurgicznej, obejmującej także specjalistyczne badania, takie jak radiowizjografia cyfrową, pantomogram i tomografia 3D. Dzięki wsparciu tych badań kontrolowany jest przebieg wszystkich zabiegów, a także monitorowane są ich wyniki. Po przebytym leczeniu chirurgicznym często wykorzystywany jest laser biostymulacyjny, który przyśpiesza proces gojenia się ran po zabiegach i ekstrakcjach. Laser ma także zastosowanie w przypadku niektórych zabiegów, na przykład podczas podcinania wędzidełka.