Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Wiele osób twierdzi, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wszystkie wypadną. Tymczasem leczenie zębów mlecznych jest ważne, ponieważ nieleczone mleczaki mogą powodować, że pojawiające się zęby stałe również będą zarażone próchnicą.

Czy dbać o mleczne ząbki?

Już pierwszy ząbek, który pojawia się w buzi dziecka, powinien być codziennie myty, aby nie dopuścić do pojawienia się próchnicy. Wiele mam utrwala sobie złe nawyki, które powodują, że ich dziecko w przyszłości może mieć problemy z zębami. Przede wszystkim mamy nie powinny oblizywać smoczka, ponieważ przenoszą bakterie ze swojej jamy ustnej do jamy ustnej dziecka. Nie jest to ani higieniczne, ani dobre dla zdrowia zębów dziecka. Innym złym nawykiem jest pozwolenie na to, by dziecko zasypiało z butelką mleka w buzi. Przez to nie ma możliwości umycia zębów, a w gotowych mieszankach mlecznych dla dzieci jest duża zawartość cukrów.

Pierwszy ząbek, pierwsza szczoteczka

Jeszcze przed pojawieniem się ząbków, można zacząć dziecko przyzwyczajać do ingerencji w jamę ustną, przemywając dziąsełka zwilżonym wacikiem lub specjalną miękką szczoteczką. Po pojawieniu się ząbków powinny one być umyte przynajmniej dwa razy dziennie przy użyciu wody oraz pasty bez fluoru. Małe dzieci często połykają pastę do zębów, dlatego nie powinna ona zawierać fluoru. Kiedy tylko dziecko zacznie przejawiać chęci do samodzielnego mycia zębów, wówczas należy mu to umożliwić i dać mu do ręki szczoteczkę. Na pierwszym etapie nieraz rodzic będzie musiał poprawić po dziecku i umyć mu zęby, jednak wpojenie odpowiednich nawyków jest bardzo ważne.

Na pierwszym etapie życia dziecka bardzo ważna jest rola rodzica w procesie wdrażania odpowiednich nawyków u dziecka, aby zawsze miało ono umyte ząbki.