https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Wielu rodziców nurtuje pytanie, czy zęby mleczne trzeba leczyć. Bywa, że rodzice twierdzą, że nie trzeba, bo mleczaki i tak w końcu wypadną. O zgrozo, czasem zdanie takie usłyszeć można nawet u niektórych dentystów. Na szczęście nasi dentyści z powodzeniem leczą zęby mleczne.

Jak dbać o zdrowie zębów mlecznych?

O zdrowie zębów mlecznych należy dbać jeszcze przed ich pojawieniem się. Od pierwszego ząbka warto przyzwyczajać dziecko do ingerencji w jamę. Warto także eliminować złe nawyki, takie jak zbyt długie ssanie smoczka, a także pozostawianie butelki z resztą mleka w ustach dziecka w czasie snu. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek (około 6 miesiąca życia), wówczas należy zaopatrzyć się w pierwszą szczoteczkę i dbać o jego higienę. Między 18 a 24 miesiącem życia dziecka warto wybrać się z nim do pedodonty, czyli stomatologa zajmującego się stomatologią dziecięcą. Dentysta sprawdzi stan zębów dziecka i podpowie, jak je pielęgnować.

Próchnica w zębach mlecznych

Warto dwa razy w roku pojawić się z dzieckiem na kontroli zębów. Jeżeli stomatolog zauważy próchnicę w zębie, wówczas oczyści i zaplombuje ząb. Leczenie próchnicy zębów mlecznych jest bardzo ważne, ponieważ próchnica pozostawiona bez leczenia będzie się rozprzestrzeniać. Ponadto, jeżeli ząb zostanie mocno zaatakowany przez próchnicę i trzeba będzie go usunąć, wówczas może to mieć wpływ na stan wyrzynających się zębów stałych. Stan higieny jamy ustnej matki i ojca ma ogromny wpływ na problemy z uzębieniem dziecka. Próchnica jest chorobą infekcyjną i im mniejsza ilość bakterii u rodziców, tym lepiej dla dziecka.

Wpływ przedwczesnej utraty zębów mlecznych na zęby stałe

Zaawansowany proces próchniczy w zębie mlecznym może prowadzić do uszkodzenia zawiązka zęba stałego – ząb Turnera. Ekstrakcja zęba mlecznego może wpłynąć na powstanie stłoczeń i wady zgryzu w uzębieniu stałym, ponieważ zęby mleczne “trzymają miejsce” dla swoich następców. Przedwczesna ekstrakcja prowadzi do zajęcia tego miejsca przez przesuwające się do przodu szóstki. Warto sobie uświadomić, ze stałe czwórki wyrzynają się ok 10, a piątki około 12 roku życia. Do tego czasu powinny dziecku służyć zęby mleczne. Usunięcie dużej ilości zębów mlecznych z jamy ustnej dziecka może powodować zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, a także problemy z prawidłową artykulacją czy gryzieniem, żuciem i połykaniem pokarmów stałych. Jeśli przedwczesna ekstrakcja miała miejsce, to można wykonać utrzymywacz przestrzeni, który zapobiegnie opisanym konsekwencjom. W przypadku ekstrakcji zębów przednich wykonuje się aparat z dostawionymi przednimi zębami (jak w protezie), aby umożliwić dziecku prawidłową wymowę oraz ułatwić kontakt dziecka z rówieśnikami.

Troska o zdrowe zęby mleczne zaowocuje w przyszłości zdrowymi zębami stałymi. Niezwykle ważna jest jednak konsekwencja rodzica oraz przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej dzięki zdrowym nawykom.

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.






    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.