Czy warto leczyć zęby kanałowo?

“Leczenie kanałowe” – jeszcze do niedawna to stwierdzenie budziło postrach niejednego pacjenta w gabinecie stomatologicznym i kojarzyło się z wieloma wizytami i dyskomfortem. Jednak dzięki postępowi technologicznemu w stomatologii dziś leczenie endodontyczne można przeprowadzić szybko i bezboleśnie.

Dlaczego niektóre zęby wymagają leczenia kanałowego?

Niezbyt staranna higiena jamy ustnej i unikanie wizyt u dentysty może powodować, że próchnica rozprzestrzenia się w jamie ustnej. Jeżeli bakterie próchnicotwórcze dotrą do środka zęba, czyli do jego miazgi, wówczas mogą wywołać stan zapalny i ból zębów. Wówczas niezbędne będzie leczenie kanałowe, aby usunąć zainfekowaną miazgę.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Na początku stomatolog ocenia ilość kanałów zęba na podstawie zdjęcia RTG. Następnie podaje znieczulenie pacjentowi i zakłada na ząb koferdam, który chroni przed dostaniem się śliny w pole zabiegowe. Kolejnym etapem jest otworzenie zęba i usunięcie chorobowo zmienionej miazgi. Dzięki pomocy endometru oraz – coraz częściej – mikroskopu operacyjnego – stomatolog wie, jak długi jest kanał, co gwarantuje jego dobre oczyszczenie. Po zdezynfekowaniu kanału jest on wypełniany gutaperką, czyli specjalnym tworzywem, które szczelnie wypełnia ząb. Ostatnim etapem jest założenie wypełnienia w zębie.

Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na uratowanie własnych zębów, które po leczeniu mogą nam służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat. W wielu wypadkach rezygnacja z leczenia endodontycznego wiąże się z koniecznością ekstrakcji zęba.