Czy można uniknąć próchnicy?

Według statystyk każdy dorosły Polak w mniejszym lub większym stopniu boryka się z próchnicą. Problem dotyka także coraz większego odsetka dzieci w naszym kraju, Tymczasem dzięki zachowaniu kilku zasad, możemy ograniczyć występowanie próchnicy w jamie ustnej.

Regularne mycie zębów to podstawa

Prawdą jest, że szczotkowanie zębów chroni przed próchnicą. Tymczasem ponad 800 tysięcy Polaków nie ma nawet własnej szczoteczki do zębów. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach tylko mały odsetek osób nie będzie wykonywał zabiegów higienicznych w jamie ustnej, tymczasem wiele osób zaniedbuje prawidłową higienę zębów.

Używaj nitki dentystycznej i płynu do płukania ust

Wszyscy dorośli, oprócz szczotkowania zębów, powinni także przynajmniej raz dziennie czyścić zęby nitką dentystyczną, a po wieczornej higienie jamy ustnej także zastosować płyn do płukania ust. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zęby i cała jama ustna są dobrze oczyszczone.

Prawidłowa dieta

Wśród napojów dobry wpływ na zęby ma mleko i zielona herbata, zawierająca fluor. Ograniczyć należy napoje słodzone i gazowane. Wśród potraw na naszym stole powinny zagościć bogate w witaminy warzywa, a także nabiał czy tłuste ryby morskie. Unikaj przekąsek pomiędzy posiłkami. Zaprzyjaźnij się z wodą mineralną – wyjdzie to na zdrowie całemu twojemu ciału.

Kontroluj zęby u stomatologa

Wiele osób do dentysty wybiera się dopiero wówczas, gdy coś zaczyna boleć. Tymczasem jest to zbyt późno. Stomatolog, dzięki regularnym wizytom może wykryć problemy we wczesnym stadium i na szybko je wyleczyć, dzięki czemu leczenie będzie skuteczne i bezbolesne.