Czy każdy może wybielić swoje zęby?

Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety na kolor zębów ma wpływ wiele czynników, między innymi uwarunkowania genetyczne, dieta, wiek, niektóre choroby czy przyjmowanie antybiotyków w dzieciństwie. W większości wypadków jednak zęby można wybielić.

Kto nie może wybielać zębów?

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem na poprawę wyglądu zębów. Jednakże zabiegu tego nie przeprowadza się u osób poniżej 16 roku życia, a także i kobiet w ciąży i karmiących. Wybielanie zębów nie może być także przeprowadzone u osób, które mają próchnicę. Najpierw należy wyleczyć wszystkie ubytki, a dopiero potem przeprowadzić zabieg wybielania. Przeciwwskazaniem do wybielania jest również cukrzyca, choroba Parkinsona, epilepsja czy nowotwory. Zabieg wybielania nie zostanie również przeprowadzony u osób cierpiących na stany zapalne dziąseł, afty czy nadwrażliwość zębów.

O czym pamiętać, planując wybielanie zębów?

Warto pamiętać o tym, że wypełnienia w zębach nie ulegają wybieleniu. Jeżeli masz więc wiele plomb, to musisz się liczyć z koniecznością ich wymiany. Ponadto wybielanie zębów wymaga zachowania białej diety do tygodnia po zabiegu, aby był on najskuteczniejszy. W tym czasie należy unikać kawy, mocnej herbaty, palenia papierosów oraz barwiących potraw, takich jak buraki, jagody czy porzeczki. Długość utrzymywania się efektu wybielania zębów zależy od wielu czynników, dlatego może się okazać, że po roku nasze zęby nie będą już aż tak białe jak bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu.