Co warto wiedzieć o implantach?

Implantologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się uzupełnianiem luk po usuniętych zębach. Implanty to tytanowe wkręty, które są wstawiane w kości szczęki lub żuchwy. Zastępują one korzeń naturalnego zęba. Implanty są sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu, zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i w przypadku konieczności zastosowania protezy zębowej, opartej na implantach.

Korzyści z zastosowania implantów

Braki zębowe należy uzupełniać. Implanty są formą uzupełnienia stałego, w odróżnieniu od tradycyjnych protez, które można wyjmować. Dzięki zastosowaniu implantów proces zanikania tkanek po usunięciu zęba jest wolniejszy, zaś sąsiadujące z implantem zęby nie wymagają szlifowania. Odbudowa zgryzu jest ważna także ze względu na przywrócenie prawidłowej siły żucia. Ponadto wszczepione implanty można wykorzystać do odbudowy uzębienia także w przyszłości, kiedy nadejdzie potrzeba usunięcia więcej niż jednego zęba. Zastosowanie implantów w protetyce poprawia komfort pacjentów, a także jest rozwiązaniem bardziej trwałym niż proteza ruchoma.

 

Dla kogo są implanty?

Implanty można zastosować u osób powyżej 18 roku życia, które zakończyły okres intensywnego wzrostu. Górnej granicy wiekowej nie ma, pod warunkiem, że pacjent jest zdrowy i nie ma chorób przewlekłych. Procedura założenia implantów jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, zaś proces gojenia się przebiega pod kontrolą lekarza. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja lekarska oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego uzębienia oraz badania tomografem komputerowym, dzięki któremu lekarz ocenia grubość i stan kości.