Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Wady zgryzu wymagają leczenia nie tylko ze względu na uzyskanie ładnego efektu estetycznego, lecz także ze względu na prawidłowe ułożenie zębów czy wyeliminowanie wad wymowy, które mogą być spowodowane nieprawidłowym zgryzem. Kiedy warto udać się do ortodonty po aparat na zęby?

Aparat ruchomy

Pierwszą wizytę u ortodonty sugeruje stomatolog, który leczy zęby dziecka lub czasami logopeda – jeżeli dziecko pracuje nad wadą wymowy. Pierwsza wizyta nie musi się wiązać od razu z założeniem aparatu. Często ortodonta zaleca obserwowanie zgryzu oraz kontrolę za pół roku czy za rok. U dzieci najczęściej zakłada się aparaty ruchome, które dziecko nosi przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Często noszenie aparatu ruchomego może uchronić dziecko przed koniecznością noszenia aparatu stałego, jednak ważne jest, by dziecko nosiło je regularnie. Ważna jest również regularna kontrola postępów u ortodonty.

Aparat stały

Aparat stały zakładany jest po pojawieniu się wszystkich zębów stałych. Można go założyć w każdym wieku, choć u osób starszych jest zakładany rzadziej. Dzięki aparatowi stałemu można skorygować nieprawidłowy zgryz, co powoduje, że zęby są proste i piękne. Podkreślić należy, że w czasie noszenia aparatu ortodontycznego należy bardziej dbać o higienę niż dotychczas i używać specjalnych szczoteczek do czyszczenia aparatu. Ortodonta może zadecydować o założeniu klasycznego aparatu, który kojarzy nam się z charakterystycznymi drucikami na zębach albo o założeniu aparatu lingwalnego, który prezentuje się bardziej estetycznie, ponieważ zamki są założone od strony wewnętrznej.

Czy warto założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest sposobem na poprawę naszego uśmiechu. Proste zęby są nie tylko estetyczne, ale także i zdrowsze. Przed założeniem aparatu trzeba wyleczyć wszystkie ubytki oraz oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Wyprostowanie zębów ma duży wpływ na prawidłową mowę – w połączeniu z terapią logopedyczną może spowodować pozbycie się wady wymowy. Choć leczenie ortodontyczne jest długotrwałe, ponieważ aparat trzeba nosić około 2-3 lat, to jednak warto podjąć ten wysiłek.