https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Korona zęba. Jaki rodzaj odbudowy wybrać?

Korona zęba. Jaki rodzaj odbudowy wybrać?

Proces zamiany zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się jeszcze w czasach dzieciństwa. Dbanie o ich właściwy stan to spora odpowiedzialność — jeśli coś im się stanie, nie wyrosną nam kolejne. W takiej sytuacji korona zęba może zostać zrekonstruowana przy pomocy rozwiązania protetycznego. Jaki rodzaj odbudowy wybrać?

Co to jest korona zęba?

Ząb składa się z korzenia, szyjki oraz korony. To właśnie korona zęba stanowi jego widoczną część. Jest ona pokryta szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Mogłoby się wydawać, że z tego powodu zęby są niezniszczalne. Nic bardziej mylnego — każdego dnia są narażone na działanie bakterii powodujących próchnicę, a nieszczęśliwe zdarzenie może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Rodzaje odbudowy protetycznej

Niezależnie od tego, co spowodowało powstanie ubytku — w większości przypadków ząb da się odbudować. Dotyczy to zarówno zębów złamanych, jak i zniszczonych przez próchnicę. Do najpopularniejszych rozwiązań protetycznych zalicza się:

  • Korony protetyczne,
  • Wkłady koronowo-korzeniowe,
  • Licówki,
  • Protezy,
  • Mosty protetyczne.

Pierwsze trzy rozwiązania służą do odbudowy ubytków w pojedynczych zębach. Protezy i mosty protetyczne stosuje się do częściowej lub całkowitej rekonstrukcji uzębienia. Doborem odpowiedniego sposobu odbudowy zajmuje się lekarz protetyk.

Dlaczego warto stosować rozwiązania protetyczne?

Utrata zęba nie jest problemem wyłącznie estetycznym, do którego można się przyzwyczaić. Braki w uzębieniu prowadzą m.in. do przesuwania pozostałych zębów, zaniku wyrostka zębodołowego i przenoszenia sił żucia na zęby sąsiednie. Narząd żucia nie może wówczas działać prawidłowo, a to z kolei prowadzi do dyskomfortu, bólu, zaburzenia procesu trawienia.

Zamiast usuwać ząb — nawet bardzo zniszczony — lepiej skonsultować się z lekarzem protetykiem i ocenić szanse na jego rekonstrukcję i przywrócenie do funkcjonalności. Jest to korzystne nie tylko z perspektywy zdrowotnej, ale także finansowej.

Czym jest korona protetyczna?

Korona protetyczna to “nakładka” cementowana na odpowiednio przygotowanego zęba lub na implant zębowy. Jej zadaniem jest przywrócenie funkcjonalności oraz estetyki uzębienia w stopniu bardzo zbliżonym do naturalnego.

Stosuje się ją w przypadku, gdy ząb uległ poważnemu uszkodzeniu — jest złamany (z naruszeniem miazgi), po leczeniu kanałowym lub zniszczony przez próchnicę. To także alternatywa dla rozwiązań stomatologii estetycznej, które nie wykazują skuteczności w walce z niektórymi przebarwieniami, np. spowodowanymi stosowaniem antybiotyków tetracyklinowych.

Korony protetyczne są podzielone na rodzaje, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Do najczęściej stosowanych zalicza się wariant pełnoceramiczny, porcelanowy oraz kompozytowy.

Kiedy się zdecydować na licówki?

Nie w każdym przypadku powinno się stosować korony protetyczne. W sytuacji, gdy ząb jest nieznacznie ukruszony (bez naruszenia miazgi zęba), jego odbudowa może być możliwa także z pomocą licówek. Warto rozważyć tę możliwość, ponieważ zabieg cementowania licówek jest prostszy i mniej inwazyjny.

Kontakt

Jesteśmy na granicy Żoliborza i Bielan

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

poniedziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.






    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.