Chirurgiczne usuwanie ósemek

Ósemki, zwane także zębami mądrości, mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Zęby te ze względu na swoje położenie, często są zarażone próchnicą i jest to najczęstsza przyczyna ich ekstrakcji. Zęby mądrości ciężko się leczy ze względu na ograniczony dostęp do nich, lecz jeżeli stomatolog widzi możliwość leczenia, to warto się go podjąć. Jeżeli jednak ósemki są zatrzymane, wówczas muszą zostać usunięte chirurgicznie.

Stomatolog chirurg pomoże przy zatrzymanych ósemkach

W przypadku ósemek zatrzymanych, czyli takich, które częściowo lub całkowicie przykryte tkanką kostną, należy zastosować chirurgiczne usuwanie ósemek. Stomatolog chirurg po zastosowaniu znieczulenia miejscowego zdejmuje blaszkę kostną, docierając do zęba, a następnie usuwa z zębodołu zatrzymaną ósemkę, oddzielając ją wcześniej od korzenia. Z reguły stomatolodzy starają się usunąć ósemkę w całości, lecz jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas dzielą ją na mniejsze kawałki. Następnie stomatolog sprawdza, czy zębodół został dokładnie oczyszczony, a następnie zaszywa ranę i instruuje pacjenta, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej w tym czasie.

Usuwanie ósemek – czy to boli?

Wiele osób zwleka z usunięciem ósemek, ponieważ boi się bólu w trakcie zabiegu. Znieczulenie miejscowe znosi ostry ból, choć pacjent może odczuwać dyskomfort, związany z uczuciem rozpierania czy kruszenia się zęba. Zabieg ten każdorazowo poprzedzony jest wykonaniem zdjęcia pantomograficznego oraz tomografią komputerową, by chirurg szczękowy mógł jak najdokładniej zaplanować i przeprowadzić zabieg.