https://www.facebook.com/Dorodent https://www.mediraty.pl/formularz/index.php
ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Chirurg stomatologiczny – jakie zabiegi wykonuje? 

chirurg stomatologiczny

Chirurg stomatologiczny – jakie zabiegi wykonuje? 

Chirurgia stomatologiczna łączy wiedzę charakterystyczną dla obu składających się na nią nauk: stomatologii i chirurgii. 

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się nie tylko zębami, ale w zakres jej zainteresowań wchodzi cała jama ustna. Wśród najczęstszych zabiegów właściwych dla tej specjalności znajduje się skomplikowana ekstrakcja zębów

Ekstrakcja to wyrwanie uszkodzonego i nieprzydatnego już zęba. Najczęściej dokonuje się ekstrakcji zębów mlecznych oraz ekstrakcji zęba z powodu stanu zapalnego. Chirurgiczne usuwanie zęba konieczne jest, kiedy na powierzchni pozostał jedynie jego niewielki ułamek. Niekiedy chirurg dentystyczny wykonuje także także ekstrakcję zęba zatrzymanego. Cena chirurgicznej ekstrakcji zęba jest uzależniona często od przypadku. 

Zakres kompetencji chirurga stomatologa obejmuje także m.in.:

  • usuwanie wszelkich zmian i guzów o charakterze łagodnym oraz niektórych złośliwych: torbieli, włókniaków, brodawczaków, nadziąślaków czy mucoceli,
  • leczenie przetok oraz ropni,
  • przygotowywanie do dalszego leczenia protetycznego,
  • leczenie chorób ślinianek,
  • nacinanie więzadeł i języka w terapii logopedycznej,
  • leczenie nieprawidłowości w obrębie połączeń kości i mięśni twarzoczaszki. 

Najczęściej stosowane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii dentystycznej należą:

Usuwanie zębów mądrości 

Chirurg stomatologiczny usuwa zęby mądrości, czyli ósemki, w sytuacji całkowitego lub częściowego ich zatrzymania, gdy ząb ze wszystkich stron otoczony jest kością i jest niewidoczny w jamie ustnej lub gdy wyrzyna się fragment zęba, a reszta jest zablokowana w kości.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Utrata zęba znajdującego się pod dnem zatoki szczękowej prowadzi do utraty kości. Wówczas w odpowiednim miejscu umieszcza się substytut kości, zapewniając wystarczające oparcie dla wprowadzenia implantu.

Sterowana regeneracja kości, przeszczep kości

Zabiegiem tym uzupełnia się brakującą kość. Stosuje się go w chorobie przyzębia, po ekstrakcjach, urazach, po długoterminowym braku zębów, przed wszczepieniem implantów oraz po usunięciu rozległej torbieli

Dłutowanie zęba

Stomatologia chirurgiczna zajmuje się tez dłutowaniem zębów niemożliwych do usunięcia tradycyjną metodą.

Resekcja wierzchołków korzeni zębów

Zabieg polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, usunięciu zmian zapalnych i zabezpieczeniu korzenia przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego. Stosowany jest wówczas, gdy niemożliwe jest prawidłowe leczenie kanałowe. 

Hemisekcja i radektomia

Są to zabiegi stosowane, kiedy prawidłowe leczenie kanałowe na jednym korzeniu są niemożliwe lub zmiany przy korzeniu nie poddają się leczeniu zachowawczemu. Hemisekcja polega na odcięciu połowy zęba z jednym korzeniem. Radektomia ogranicza się do odcięcia całego korzenia.

Drobne zabiegi na tkankach miękkich 

Do takich zabiegów należy podcięcie wędzidełek warg i języka, korekta kształtu dziąseł, usuwanie torbieli korzeniowych, a także zabiegi plastyczne przygotowujące do uzupełnień protetycznych.

Rak jamy ustnej

Chirurdzy stomatologii specjalizują się również w diagnozowaniu, leczeniu i przeprowadzaniu operacji u osób z rakiem jamy ustnej, który może rozwinąć się w jamie ustnej, policzkach, dziąsłach, języku, wargach, podniebieniu, zatokach lub dnie jamy ustnej.

Chirurgia rekonstrukcyjna szczęki i żuchwy

Dzięki odpowiednim zabiegom możliwa jest korekcja urazów twarzy, naprawianie problemów z tkankami miękkimi spowodowanymi urazem lub rekonstrukcja szczęki.

W wielu przypadkach związanych z chorobami dziąseł pomaga uniknąć bardziej złożonych zabiegów chirurgicznych tzw. kiretaż zębów – otwarty bądź zamknięty. Jest on sporą ingerencją chirurgiczną w tkankę dziąsła, ale wykonuje go lekarz periodontolog, czyli specjalista od chorób przyzębia. 

Komentarze: 0

Odpowiedz

Komentarz email.

Dozwolone tagi HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

Adres

ul. A Mickiewicza 76,
01-650 Warszawa

Czynne

ponidziałek - piątek: 9.00 - 20.00

Telefony

Tel.FAX: (+22) 833-27-28
Tel. kom.: 790 833 093
Tel. do szlabanu: 789 342 531
Email: (kliknij aby odkryć)

HONORUJEMY PŁATNOŚCI KARTAMI KREDYTOWYMI I GOTÓWKĄ. Sprawdź jak najlepiej dojechać w serwisie jakdojade.pl. Posiadamy własny monitorowany parking. Wjazd na parking streżony jest za szlabanem.


    Administratorem Państwa danych jest DORODENT Spółka Cywilna Dorota Suchożebrska Krzysztof Suchożebrski z siedzibą 01-650 Warszawa ul. Mickiewicza 76. Państwa dane osobowe są przechowywane w Przychodni Stomoatologiczno-Protetycznej DORODENT ul. Mickiewicza 76 01-650 Warszawa. Kontakt z administratorem danych jest możliwy pod podanym adresem e-mail lub pisemnie na adres siedziby firmy administratora.