Aparat ortodontyczny samoligaturujący

Coraz więcej osób dąży do tego, aby poprawić jakość swojego uśmiechu przez stosowanie aparatów ortodontycznych. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie aparatów samoligaturujących. Czym różnią się one od tradycyjnych aparatów?

Bez ligatury

W tradycyjnych aparatach ortodontycznych wykorzystywana jest ligatura, czyli mała gumka, która podtrzymuje aparat ortodontyczny w zamku. Dzięki temu następuje przemieszczenie zębów do właściwej pozycji. W aparatach samoligaturujących nie ma gumowych opasek, zaś działanie ligatur przejmuje system aktywnych klapek, które utrzymują łuk ortodontyczny w zamkach.

Czy warto korzystać z aparatów samoligaturujących?

Dzięki rozwojowi technologii w dziedzinie stomatologii możliwe jest wykorzystanie aparatów samoligaturujących zarówno u młodszych pacjentów, jak i u osób dorosłych. Aparat samoligaturujący różni się od tradycyjnego tym, że ma mniejsze zamki, które są łagodniejsze dla policzków i języka. Nacisk na zęby jest mniejszy, jednak aparat samoligaturujący zapewnia wysoką skuteczność leczenia. Ponadto w przypadku zastosowania aparatu samoligaturującego możliwe jest skrócenie czasu noszenia aparatu, a także zmniejszenia częstotliwości wizyt kontrolnych. Rozwiązanie to jest korzystne zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na regularne kontrole u ortodonty, związane z koniecznością wyregulowania tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Aparaty samoligaturujące charakteryzują się wysoką skutecznością. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań ortodonta może założyć aparat o niewielkiej widoczności, który jednak skutecznie wyleczy wadę zgryzu.